Fehér tigris
Elterjedése
A fehér tigrisek főleg Délkelet-Ázsiában élnek, valamint India középső és déli részén. A szigeteken élő fehér tigrisek mára szinte teljesen eltűntek, a legtöbbjük állatkertekben és vadasparkokban él. Fogságban 250 példányuk található. Állatkertekben élő állományuk jelentős mértékben beltenyésztett, mivel egy fehér színű hímnek és lányának frigyéből, majd egy testvérpárnak a továbbszaporításából alakult ki. Magyarországon egyetlen helyen tartják: a Nyíregyházi Állatparkban él egy pár.
Természetvédelmi helyzete
A vadonban összesen 40 példány élhet, ezért gyakorlatilag kihaltak. Bár vadászatuk illegális, a fehér tigriseket sok ázsiai országban ma is vadásszák az orvvadászok.
Egyéb információk
A fehér tigris olyan bengáli tigris, amely egy szokatlan gént hordoz, a fehér színt adó gént. A feltűnő fehér bundát egy recesszív allél dupla megjelenése okozza, kb. minden 10 000. születésre jut egy fehér kölyök. Ezen fenotípus megjelenése azonban beltenyésztéssel is elérhető. A különös az, hogy csak a bengáli tigrisnél fordul elő ez a jelenség. Bár a fehér tigris nagyon szép, a vadonban egyáltalán nem előnyös ez a bunda, hiszen a tigrisek egész élete azon múlik, mennyire jól tudnak elrejtőzni.A történetet itt nem részletezve (#Kronológia), de minden mai állatkerti fehér tigris Mohan leszármazottja, és így erősen beltenyésztett ez az állomány. Miközben sok állatkert megpróbálja ezt a vonalat megőrizni, nem törődnek azzal, hogy más, valódi tigrisfajok genetikai állománya lemorzsolódik, elvész, ráadásul a fehér tigrisek egyike sem olyan „tiszta” vérvonalú bengáli tigris, mint Mohan volt.
Kronológia
1820: Kiállítottak egy kitömött fehér tigrist az en:Exeter Change házban.
1915: Gulab Singh, Rewa maharadzsája befogott egy fehér kölyköt. Halálával az állatot V. György angol királynak adományozta, ezzel mutatva India lojalitását a korona iránt.
1951. május 25.: Egy erdei favágó azt jelentette, hogy látott egy fehér tigris kölyköt.
1951. május 26.: A kölyök anyját és három testvéréből kettőt lelőttek.
1951. május 27.: Martand Singh maharadzsa befogta Mohant.
1951. május 30.: A kölyök elszökött. Nagy erőkkel keresték és sikerült újra elfogni.
1952. február 6.: Befogták a Begum nevű normál színezetű tigrisnőstényt.
1955. április 10.: Begum és Mohan kölykei megszülettek: egy hím és két nőstény. Mind narancsszínű, csakúgy mint a később született összes kölyök a későbbi almok közül.
1957. december: Mohan párzása Radhával, saját négy éves lányával (aki Begum második kölykezéséből származott).
1958. október 20.: Radha összes kölyke (egy hím és három nőstény) fehér. Nevük Raja, Rani, Sukeshi és Mohini. Rövid történetük: